Przejdź do treści

Z czego mogą wynikać problemy z koncentracją u dziecka?

mistake-1966448_640Twoje dziecko nie potrafi skoncentrować się na zabawie, widzisz, że źle radzi sobie z rysowaniem czy ćwiczeniem szlaczków w przedszkolu? Wydaje się nieobecne i kiedy do niego mówisz – nie słucha Twoich poleceń? Być może powodem takich problemów są kłopoty z koncentracją. Jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?

 

Jak rozpoznać kłopoty z koncentracją?

Zaburzenia koncentracji to poważny problem, z którym zmaga się wielu rodziców dzieci w różnym wieku. Maluchy są często roztargnione, mają zły humor, rozpraszają się przy lada okazji. We wczesnym dzieciństwie trudno takie problemy zauważyć, ale z czasem stają się one doskonale widoczne, kiedy dziecko rozpoczyna edukację w zerówce czy w grupie starszaków w przedszkolu. Nigdy nie kończy rozpoczętego zadania, ciężko mu wykonać pracę zadaną do domu, ponieważ wszystko jest od niej ciekawsze – dźwięk przejeżdżającego autobusu, telefon dzwoniący w drugim pokoju, czy rozmowa starszego brata lub siostry.

Problemy z koncentracją nasilają się w szkole podstawowej, dlatego jeśli zauważamy je już u przedszkolaka, dobrze jest od razu im przeciwdziałać. W pierwszej kolejności należy jednak rozpoznać ich przyczyny.

Dlaczego dziecko ma problemy ze skoncentrowaniem się?

Wielu psychologów dziecięcych twierdzi, że trudności z koncentracją są związane z ilością docierających do umysłu dziecka bodźców. Jednak umiejętność koncentracji jest ściśle powiązana z osobowością dziecka, ze środowiskiem, w którym funkcjonuje na co dzień oraz z mechanizmami sterującymi jego zachowaniem.

Jak pomóc dziecku?

W pokoju dziecka nie powinno być telewizora, radia, komputera i innych przedmiotów, które są źródłem rozpraszania uwagi. Jeśli już się tam znajdują, dbajmy o to, aby pozostawały wyłączone w czasie przeznaczonym na naukę. Dziecko dla poczucia stabilności i bezpieczeństwa musi mieć wyznaczone granice postępowania. Od najmłodszych lat powinno wiedzieć, co mu wolno, a czego kategorycznie nie może robić. Uporządkowany rytm dnia także pomaga w ćwiczeniu koncentracji.

Rodzic dla pokonania kłopotów z koncentracją u dziecka powinien poświęcać mu maksimum swojej uwagi. Młody człowiek ma wtedy w nim oparcie i nie odczuwa takiej presji na skupianie uwagi ze strony otoczenia. Na każdym kroku trzeba wspierać naszą pociechę. Pozytywnie na naukę koncentracji wpływają gry edukacyjne, m.in. na spostrzegawczość.