Najczęściej rodzice podają swoim pociechom probiotyki w trakcie antybiotykoterapii. Wiadomo bowiem, że przyjmowanie antybiotyków powoduje spustoszenie w jelitach także jeśli chodzi o tzw. dobre bakterie. Jednak czasami warto podawać dzieciom probiotyki także poza okresem takiej terapii. Dlaczego?
Czym są probiotyki?
Pod pojęciem probiotyki należy rozumieć określone szczepy bakterii lub drożdży, które uzupełniają liczebność naturalnej flory bakteryjnej. W probiotykach cieszących się ogromną popularnością na polskim rynku farmaceutycznym znajduje się w każdej dawce około 2 miliardy CFU, czyli komórek pożytecznych bakterii, zdolnych do utworzenia kolonii w przewodzie pokarmowym. Probiotyki mają pozytywny wpływ na mikroflorę bakteryjną jelit i stanowią realną konkurencję dla bakterii chorobotwórczych przewodu pokarmowego, zapobiegając infekcjom jelitowym.
Po co podawać dzieciom probiotyki?
W przypadku antybiotykoterapii i po chorobie warto podawać probiotyki dziecku dla odbudowania flory jelitowej. W przeciwnym wypadku antybiotyki spowodują wyjałowienie przewodu pokarmowego i wystąpienie biegunki poantybiotykowej. Rezygnacja z probiotyków grozi ryzykiem powstania nadkażeń grzybiczych i wzrostem ryzyka ponownego zachorowania. Niedostateczny poziom korzystnych kultury bakterii w jelitach powoduje spadek odporności w okresie rekonwalescencji.
Probiotyki warto podawać także długofalowo, jeśli u dziecka występuje alergia. Lekarze często zalecają ich zastosowanie w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Okazują się one bardzo pomocne i zwiększają tolerancję na alergeny. Podaje się je również w przypadku innych problemów zdrowotnych u dzieci.
Szczepy probiotyczne mogą walczyć ze szczepami chorobotwórczymi bakterii, a także z wirusami, które powodują zatrucia pokarmowe. Można podawać probiotyki zapobiegawczo lub pomocniczo w trakcie trwania infekcji z wymiotami i biegunkami, ponieważ przyspieszają one powrót do zdrowia i zmniejszają ryzyko powikłań. Dzięki nim dziecko łagodniej znosi wszelkiego typu infekcje i szybciej wraca po prostu do zdrowia, mogąc się cieszyć wspólnymi spacerami z rodzicami czy uczęszczaniem do przedszkola. Probiotyki są dobre i dla młodszych, i dla starszych dzieci.