Przejdź do treści

Bóle wzrostowe – z czego wynikają i jak ulżyć dziecku?

Jeśli Twoje dziecko skarży się na uporczywy ból nóżek, zwłaszcza w nocy, a także budzi się z płaczem, możliwe, że cierpi na bóle wzrostowe. Skąd się one biorą, czy są groźne dla dziecka i jak ulżyć mu w cierpieniu?

Szczególne dolegliwości bólowe

Bóle wzrostowe nie są na szczęście groźne, ale dla dziecka mogą być bardzo uciążliwe. Najczęściej pojawiają się między czwartym a dziewiątym rokiem życia i mogą trwać nawet do ukończenia przez dziecko 12 lat. Usytuowanie bólu w nogach jest charakterystyczne. Dzieci skarżą się na ból w łydkach, z tyłu, pod kolanami i w okolicach mięśni z przodu ud. Zwykle odczuwalne są one w godzinach wieczornych i w nocy. Bywa, że ból trwa tylko kilka minut, ale niektóre dzieci odczuwać go mogą przez kilka godzin, co uniemożliwia zdrowy, spokojny sen. Nieprzyjemne dolegliwości bólowe mogą pojawiać się nawet kilka razy w tygodniu.

Dlaczego bolą nóżki?

Przyczyną występowania bólów wzrostowych najczęściej jest zbyt szybki wzrost kończyn dziecka. Proces wzrostu może przebiegać skokowo i być intensywny zwłaszcza podczas snu. Kiedy dziecko jest w ruchu w ciągu dnia delikatne płytki wzrostowe kości są ściśnięte, co uniemożliwia ich swobodny wzrost. Organizm nadrabia zaległości w nocy, kiedy nie występuje ucisk na płytki i mogą one się swobodnie rozwijać.

Inni eksperci wskazują, że bóle wzrostowe mogą wiązać się ze wzmożoną aktywnością fizyczną dziecka i dotyczą mięśni, a nie kości. Ból mogą powodować także ścięgna, które są zbyt napięte w okresie intensywnego wzrostu.

Czy wizyta u lekarza jest konieczna?

Rodzice zaniepokojeni dolegliwościami u swoich dzieci często zastanawiają się, czy bóle wzrostowe kwalifikują się do leczenia u lekarza? Można podejrzewać, że ból nóg niekoniecznie wynika z fizjologicznych bólów wzrostowych, ale z poważniejszych chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Same bóle wzrostowe nie są groźne, ale jeśli bólom nóg towarzyszy gorączka, obrzęk stawów lub mięśni, ciągłe zmęczenie czy spadek masy ciała i utrata łaknienia, najlepiej skonsultować stan dziecka z lekarzem. Przedszkole także może zwrócić uwagę na takie objawy u przedszkolaka i zasugerować rodzicom konsultacje ze specjalistą.

Jak pomóc dziecku?

Ulgę w bólach wzrostowych mogą przynieść delikatne masaże i głaskanie nóżek dziecka. Dobrze jest malucha przytulić i uspokoić. Jeśli dolegliwości nasilają się, najlepiej po konsultacji z lekarzem podać dziecku środek przeciwbólowy – paracetamol lub ibuprofen. Bóle mogą ustąpić, jeśli zadbamy o regularne rozciąganie mięśni u dziecka oraz o rozgrzewanie bolesnych miejsc, np. w ciepłej kąpieli.