DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Czy przedszkolak musi mieć maseczkę na ustach na spacerze? Wątpliwości związane z pandemią

Pandemia koronawirusa na świecie spowodowała, że rządy kolejnych państw zdecydowały się na wprowadzanie ograniczeń i restrykcji sanitarnych, pozwalających na ograniczanie skali zakażeń. W Polsce również ma to miejsce. Od 16 kwietnia 2020 roku w przestrzeni publicznej należy nosić maseczki zakrywające nos i usta. Można je zastąpić również szalikami czy kominami. Czy jednak najmłodsi, m.in. przedszkolaki również muszą nosić maseczki na spacerach?

Nie dla dzieci do lat 4

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, dzieciom do 2. roku życia oraz osobom, które mają problemy z oddychaniem, nie należy nakładać na twarz maseczek ochronnych. Na stronach rządowych w Polsce pojawił się z kolei komunikat, że pomimo objęcia wszystkich obywateli w Polsce obowiązkiem noszenia maseczek w miejscach publicznych, czy innych elementów zasłaniających usta i nos, maski dla dzieci są obowiązkowe dopiero od 4. roku życia. Zasadniczo więc maluchy z przedszkoli do tej granicy wiekowej podczas spacerów nie muszą mieć maseczek.

Natomiast dzieci starsze, np. 5-letnie powinny już mieć maseczki, zwłaszcza że liczne badania związane z koronawirusem wskazują, że u małych pacjentów zakażenie rzadko kiedy przebiega z widocznymi objawami. W związku z brakiem rozpoznania choroby mogą więc nieumyślnie zarażać innych, stąd też obowiązek noszenia maseczek czy szalików nawet przy tak małych dzieciach, w przypadku których zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów od innych osób jest trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe.

Czy dziecko w przedszkolu będzie musiało mieć maseczkę?

W związku z planowanym otwarciem żłobków i przedszkoli już od 6 maja 2020 roku, po podjęciu takiej decyzji przez organy założycielskie, rodzice zastanawiają się, czy podczas pobytu w przedszkolu ich dzieci będą musiały nosić maseczki?

Minister Zdrowia podkreśla, że posłanie dziecka do placówki jest nieobowiązkowe, a decyzja o otwarciu przedszkoli ma być jedynie dodatkową opcją dla rodziców, którzy muszą wracać do pracy. Pobyt dziecka w przedszkolu ma odbywać się z maksymalną troską o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a także samych pracowników. Minister Szumowski podkreślił, że zarówno dzieci, jak i opiekunowie w przedszkolach nie będą mieli obowiązku nakładania maseczek. W jednej grupie znajdzie się ograniczona liczba dzieci – do 12 osób.