W dzisiejszych czasach alergie są na porządku dziennym. Już małe dzieci – noworodki chorują na taką przypadłość. W wielu przypadkach alergia ma podłoże pokarmowe. Dzieci nie mogą jeść m.in. produktów z zawartością laktozy, glutenu czy innych, alergizujących substancji. Niestety przedszkola nie mają w Polsce obowiązku stworzenia odrębnej, dedykowanej alergikom diety. Jak zatem puścić alergika do przedszkola? Czy to na rodzicach musi spoczywać obowiązek zapewnienia mu wyżywienia na czas pobytu w placówce?
Uwarunkowania prawne
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty , system ten powinien zapewnić dzieciom – wychowankom szkół i przedszkoli, m.in. dostosowanie organizacji nauczania do ich możliwości psychofizycznych, a także utrzymywanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i placówkach. Przedszkole publiczne ma takie same obowiązki, za których należyte wykonanie odpowiada dyrektor. To on sprawuje nadrzędną opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki do ich harmonijnego rozwoju psychofizycznego, przez aktywne działania prozdrowotne.
Nie ma jednak dokumentu prawnego, który nakazywałby przedszkolom publicznym zapewnianie i przygotowanie diety specjalistycznej. Jednocześnie dyrekcja przedszkola nie ma obowiązku przyjmowania posiłków od rodziców, choć najczęściej to robi dla dobra dzieci.
Co zrobić, gdy do przedszkola przyjmowane jest dziecko z alergią pokarmową?
Dziecko z alergią pokarmową bez problemu może być objęte wychowaniem przedszkolnym w przedszkolu publicznym lub prywatnym. Generalnie powinno mieć zapewnioną możliwość spożycia pełnowartościowego posiłku, uwzględniającego specjalne potrzeby żywieniowe dziecka.
W gestii rodziców leży przekazanie dyrektorowi przedszkola istotnych danych o stanie zdrowia dziecka, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym. Rodzice powinni przekazać dyrekcji przedszkola listę alergenów, których dziecko powinno unikać.
W przedszkolach mogą być stosowane różne rozwiązania w stosunku do dzieci z alergią pokarmową. Przedszkole samo może zadbać o modyfikację posiłków dla konkretnego dziecka w kuchni przedszkolnej, jeśli taka kuchnia istnieje, albo zamawiać odpowiednie dla alergika posiłki, jeśli kuchni nie ma lub nie ma możliwości przygotowania jedzenia bez alergenów w przedszkolu.