Czy teatr jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych? Nic podobnego! Do teatru mogą chodzić również najmłodsi. Zresztą zdecydowana większość teatrów w całej Polsce organizuje specjalne spektakle dla dzieci, np. z okazji Mikołajek. Czy jednak warto iść z przedszkolakiem na spektakl teatralny?
Kultura od najmłodszych lat
Dzieci jak najbardziej można, a nawet trzeba zabierać do teatru. Można zapewnić im rozrywkę w postaci teatru klasycznego, spektaklu muzycznego, pantominy czy teatru lalek. Najmłodsi widzowie są żywo zainteresowani taką rozrywką i chętnie biorą w nich udział. Jeśli martwimy się, czy nasze dziecko wytrzyma godzinny spektakl siedząc w fotelu na widowni nie trzeba się martwić – zwykle bajki prezentowane na scenie są na tyle interesujące i dynamiczne, że 60 minut mija dziecku bardzo szybko.
Jest wiele korzyści, jakie odnosi dziecko dzięki regularnemu przychodzeniu do teatru. Dzięki temu ma kontakt z kulturą, co jest bardzo istotne dla kształtowania jego osobowości i wrażliwości na piękno. Teatr rozwija zdolności komunikacyjne dziecka – rozszerza słownictwo i uczy posługiwania się poprawną polszczyzną. Poza tym przedszkolak w teatrze ma żywą lekcję savoir-vivre. Można zaznajomić go z zasadami uczestnictwa w spektaklach teatralnych i tym samym z odpowiednimi zachowaniami w publicznych sytuacjach.
Teatr rozwija zmysły artystyczne dziecka, pozwala łatwiej wyrażać emocje w różnych sytuacjach. Uczy kreatywności i jest bardzo dobrym sposobem na rozwój wyobraźni. Być może maluch zainspiruje się na tyle teatrem, że w przyszłości będzie chciał zostać aktorem?
Kiedy chodzić do teatru?
Wiele dzieci styka się po raz pierwszy z teatrem dopiero w przedszkolu. Wiele placówek zabiera podopiecznych na dedykowane dla nich spektakle albo gości u siebie zespoły aktorskie, które przedstawiają dla dzieci w przedszkolu bajki. Nie ma znaczenia, jaka to będzie bajka.
Jeśli jednak rodzic chce samodzielnie zabrać dziecko na spektakl, warto zabrać je na przedstawienie o pozytywnym wydźwięku, w którym nie będzie Baby-Jagi. Taka postać może niekiedy skutecznie przestraszyć dziecko i zrazić go do ponownych wizyt w teatrze. Najlepiej wybierać się na sztuki przeznaczone specjalnie dla dzieci w określonym wieku. Fabuła powinna być prosta, a samo przedstawienie nie może trwać zbyt długo, aby dziecko mogło utrzymać zainteresowanie na tym, co rozgrywa się na scenie.