Jak przygotować dzieci do wycieczki przedszkolnej?

2Wycieczka w przedszkolu, zwłaszcza w grupie maluchów, jest dużym przeżyciem dla samych wychowanków placówki, ich rodziców i nauczycieli. Przedszkole ponosi pełną odpowiedzialność za organizację wycieczki oraz za bezpieczeństwo wychowanków, ale rodzice także powinni dziecko przygotować do wyprawy.

Jak organizowana jest wycieczka przedszkolna?

Dzieci uczęszczające do przedszkola mogą brać udział w organizowanych przez nauczycielach wycieczkach, które są uzupełnieniem programu wychowania dziecka. Program wycieczki powinien być dostosowany do wieku, zainteresowań, potrzeb dzieci, stanu ich zdrowia czy sprawności fizycznej i posiadanych umiejętności. Przeciwwskazania medyczne u danego dziecka powodują, że nie może ono być uczestnikiem wycieczki.

Formalne zasady organizacji wycieczek w przedszkolach określa szczegółowo rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Dla wycieczki powinna być opracowana karta wycieczki, z programem, listą uczestników oraz danymi kierownika i opiekunów. Kartę zatwierdza dyrektor placówki. Na udział dziecka w wycieczce przedszkolnej musza wyrazić zgodę jego przedstawiciele ustawowi, najczęściej rodzice.

Podczas wycieczki organizowanej poza teren przedszkola, kiedy konieczne jest skorzystanie ze środków lokomocji, opiekę nad grupą do 10 dzieci powinna sprawować jedna osoba.

Rola rodziców

Prócz wyrażenia zgody na wycieczkę przedszkolaka z nauczycielem przedszkolnym, rodzice powinni przygotować swoją pociechę w sposób należyty. Jeśli wiemy, że dziecko posiada chorobę lokomocyjną, konieczne będzie podanie mu przed wyjazdem odpowiednich leków, jeśli wycieczka odbywa się autokarem, pociągiem lub innym środkiem transportu. Opiekun wycieczki może otrzymać dawkę leku przeciw chorobie lokomocyjnej także na powrót dziecka do przedszkola.

Jeśli wycieczka odbywa się wczesną wiosną lub jesienią, należy ubrać malucha na tzw. cebulkę. Jeśli będzie mu za gorąco, zawsze można mu zdjąć jedną sztukę odzieży. Dzięki temu ani się nie zaziębi, ani nie przegrzeje. Ważne jest, aby przy niepewnej pogodzie zaopatrzyć dziecko również w płaszcz przeciwdeszczowy lub specjalne gumowe ubranko – kurtkę z kapturem i spodnie na szelkach oraz kalosze.

Dzień przed planowaną wycieczką zadbajmy o lekkostrawne posiłki dla dziecka, które nie spowodują powstania jakichkolwiek sensacji żołądkowych podczas samej podróży i pobytu w miejscu przeznaczenia. Przed wyjściem do przedszkola dziecko również może zjeść lekki posiłek.

Jeśli przedszkole nie zapewnia prowiantu na drogę na wycieczce, do plecaka dziecka włóżmy owoc, np. pokrojone jabłko, bułkę słodką lub kanapkę oraz wodę niegazowaną w butelce z dziubkiem, aby dziecko nie miało problemu ze spożyciem takich produktów.