Urazy mechaniczne rąk i nóg mogą zdarzyć się wszędzie – nawet w bezpiecznym z pozoru otoczeniu, takim jak sala w przedszkolu, plac zabaw czy nawet własny pokój dziecka. Warto w takich przypadkach wiedzieć, jak trafnie rozpoznać uraz i w jaki sposób szybko udzielić maluchowi pierwszej pomocy.
Rozpoznanie sytuacji
Jeśli dziecko przewróciło się i narzeka na ból ręki czy nogi, należy zachować spokój i sprawdzić, co też się stało. Być może mamy do czynienia ze zwykłym otarciem albo stłuczeniem. Niewykluczone jednak, że doszło do skręcenia, zwichnięcia lub złamania kończyny. Jeśli do sytuacji doszło w przedszkolu – czy to publicznym, czy prywatnym, dobrze jest zachować spokój i zapewnić dziecku odpowiednią pomoc lekarską. Podobnie w przypadku reakcji rodzica czy opiekuna, gdy do wypadku dojdzie w domu lub na placu zabaw.
Przy skręceniu, urazowi będzie towarzyszył ból, obrzęk w miejscu uszkodzenia stawu i widoczne ograniczenie ruchów. Do skręcenia dochodzi w wyniku gwałtownego, zupełnie nienaturalnego ruchu stawu.
O zwichnięciu można mówić w momencie, kiedy kości zmieniają swoje położenie w stawie. Objawy takiego urazu są właściwie tożsame do skręcenia, ale ból jest silniejszy. Kończyna może boleć przy każdym, nawet najmniejszym ruchu, a zniekształcenie stawu będzie większe. Obrzękowi towarzyszy też dosyć duży krwiak.
Złamanie jest urazem polegającym na poważnym uszkodzeniu kości. Może mieć charakter otwarty, kiedy naruszona zostanie powłoka skórna, a kości wystają z rany, albo charakter zamknięty, kiedy skóra pozostanie nienaruszona. Kontuzji towarzyszy silny ból, obrzęk oraz krwawienie przy urazach otwartych.
Jak pomóc?
Pierwsza pomoc przy skręceniu np. stawu skokowego czy kolanowego bądź nadgarstka u dziecka polega na unieruchomieniu kończyny, za pomocą bandaża elastycznego lub opaski elastycznej. Dla pewności warto wybrać się do lekarza, ponieważ konieczne może okazać się zrobienie prześwietlenia rentgenowskiego.
Każde zwichnięcie nogi czy ręki wymaga konsultacji lekarskiej. Po unieruchomieniu kończyny należy jak najszybciej udać się na SOR do szpitala. Im krótszy czas upłynie od wypadku do czasu wizyty u specjalisty, tym łatwiej będzie nastawić przemieszczoną kość.
Jeśli u dziecka czy jakiejkolwiek innej osoby dojdzie do złamania kończyny, należy unieruchomić uszkodzoną część ciała chorego i jak najszybciej wezwać karetkę lub zawieść chorego na SOR.