Przejdź do treści

Jak zapobiegać zapaleniu ucha u dziecka?

baby-428395_640Zapalenie ucha środkowego u dzieci jest stosunkowo często występującą dolegliwością, która niestety wiąże się z bólem ucha. Wymaga natychmiastowego wszczęcia odpowiedniego leczenia, a do tego ważne jest postawienie przez pediatrę trafnej diagnozy.

Powszechna infekcja dziecięca

Nawet 65 proc. wszystkich dzieci w ciągu dwóch pierwszych lat życia choruje na zapalenie ucha, a przyczyna infekcji tkwi w jego budowie. Trąbka słuchowa jest u nich krótka, szeroka i przebiega poziomo, a ujście w gardle pozostaje stale otwarte. Tam zaś łączy się gardło z jamą bębenkową. Dlatego bakterie i wirusy z nosogardzieli mają ułatwioną drogę wnikania w głąb ucha i powodowania infekcji.

Najczęściej zapalenie ucha środkowego u dzieci wynika z wcześniej przebytej lub trwającej infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak zapobiegać stanom zapalnym?

Wbrew pozorom samo noszenie czapki nie zabezpieczy dziecka przed infekcją ucha środkowego i jej nawrotami w przyszłości. Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań do tego, aby zwiększać odporność organizmu dziecka, ponieważ to jego niedoskonałość jest tu powodem choroby. Infekcje ucha zdarzają się znacznie rzadziej u dzieci po ukończeniu 7. roku życia.

Skuteczne zapobieganie infekcji ucha u dziecka polega na unikaniu przyczyn tego stanu chorobowego. Nie należy bagatelizować chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Rodzice nie mogą też narażać dziecka na przebywanie w pomieszczeniach, gdzie się pali. Dym papierosowy podrażnia bowiem śluzówkę nosa i gardła.

Nie ma jednego, zawsze skutecznego sposobu ochrony dzieci przed zachorowaniem na infekcję ucha środkowego. Laryngolodzy zalecają, aby zawsze starannie leczyć wszelkie infekcje w obrębie nosa i gardła, ponieważ prowadzą one do stanów zapalnych ucha. Zawsze też trzeba doleczyć do końca infekcję ucha i wykonać badania kontrolne u laryngologa, który stwierdzi, czy infekcja już ustąpiła. W przeciwnym wypadku może dojść do przewlekłego zapalenia ucha środkowego, ponieważ w błonie bębenkowej pozostaje szczelina, która jest drogą przenikania do ucha środkowego bakterii, wywołujących na nowo lub podtrzymujących istniejący stan zapalny. Charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia ucha środkowego jest występowanie wycieków z niego.