Nauka samodzielności jest trudna i długotrwała. Wymaga zaangażowania ze strony dziecka, jak i opiekunów czy rodziców. Czasem pod względem zarówno psychicznym, jak i fizycznym dziecko jest gotowe na bycie samodzielnym, ale jego otoczenie, a zwłaszcza nadopiekuńczy rodzice lub babcie tego nie dostrzegają. W efekcie dziecko jest wyręczane na każdym kroku i po prostu nie ma okazji do kształtowania samodzielności. Sprawdźmy zatem, kiedy dziecko jest zasadniczo gotowe na bycie samodzielnym.
Każde dziecko jest inne
Jedne maluszki są gotowe do samodzielnego chodzenia jako 9-miesięczne szkraby, inne na pierwsze kroki muszą poczekać. Tak samo jest z samodzielnością jako taką. Zwykle dzieci pomiędzy 2 a 3 rokiem życia podejmują już pewne próby między innymi samodzielnego jedzenia. Rodzic powinien wspierać na tym etapie swoje dziecko i robić wszystko, aby mogło kształtować nową umiejętność. Warto zaczynać od prostych produktów, które maluszek może jeść samemu plastikową łyżeczką. Można podawać mu jogurty czy mus owocowy. Nie ważne, że dziecko się pobrudzi, czy część jedzenia zamiast w buzi wyląduje na podłodze. Najważniejsze są same starania o samodzielność.
Jeśli widzimy, że dziecko ma trudności z samodzielnym posługiwaniem się łyżką, pokażmy mu na swoim przykładzie, jak to się robi albo poprowadźmy rękę dziecka do ust. Pozwólmy mu próbować, nie tylko jeśli chodzi o czynność jedzenia, ale i o ubieranie się czy mycie. To podstawowe czynności, jakie kształtują samodzielność naszych pociech.
Ułatwi to dziecku także start w edukacji przedszkolnej. W przedszkolu maluszek będzie już wiedział, jak jeść samemu, czy jak umyć rączki po skorzystaniu z toalety. Nie trzeba oczywiście do niczego dziecka zmusić, ale warto wykorzystywać naturalną, wrodzoną potrzebę samodzielności maluszka i poświęcić mu dużo czasu na naukę nowych, ale jakże ciekawych dla niego i potrzebnych w życiu umiejętności.
Dlaczego samodzielność jest taka ważna?
Kształtowanie samodzielności u dziecka, nauka takich zachowań i brania odpowiedzialności za siebie to bardzo ważne działania w wychowaniu młodego pokolenia. Samodzielne dziecko z pewnością lepiej będzie radziło sobie w przyszłości, w nauce szkolnej, w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich, a potem także przy podejmowaniu pracy zawodowej. Będzie umieć podejmować niezależne decyzje i będzie gotowe do tego, aby bronić swoich racji. Samodzielność wpływa pozytywnie na samoocenę dziecka. Sprawia, że jest pewne siebie, co pomaga mu w życiu.