Przejdź do treści

Nocne bóle nóg – na co mogą wskazywać u kilkulatka?

U kilkulatków, czyli z reguły u dzieci w wieku przedszkolnym, często występującą dolegliwością są bóle kończyn dolnych. Charakterystyczne jest dla nich to, że z reguły pojawiają się w godzinach nocnych, kiedy dziecko śpi. Mieliście do czynienia z takim zjawiskiem? Sprawdźcie, na co mogą wskazywać nocne bóle nóg u dziecka.

Bóle wzrostowe częstą diagnozą

Bóle kończyn dolnych u małych dzieci na ogół są łączone, nie tylko przez samych rodziców, ale również przez lekarzy pediatrów, z tzw. bólami wzrostowymi. Mówi się przy tym, że dziecko szybko rośnie, dlatego bolą je kości. Nie jest to dalekie od prawdy. Mamy przy tym do czynienia z bólami przeciążeniowymi, które występują przy skokowym wzroście. Bóle dają znać w nocy z tego powodu, że hormon wzrostu wydzielany jest właśnie o tej porze przez przysadkę mózgową. Szybko rosnące kości dziecka bolą, bo za ich wzrostem nie nadąża otaczająca je tkanka okostna.

Żeby uzyskać pewność, że u naszego dziecka występują bóle wzrostowe, możecie wykonać mu badanie poziomu fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. Jeśli wynik wskazuje na jej znaczne podwyższenie, można zdiagnozować tego rodzaju bóle.

Bóle przeciążeniowe

Inną przyczyną nocnych bólów nóg u dzieci jest to, że pojawiają się one po intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli dziecko narzeka na ból nóżek w nocy, a w dzień np. miało trening piłki nożnej, dużo spacerowało czy biegało, to mogą pojawić się chwilowe bóle przeciążeniowe.
Nie należy się nimi przejmować, o ile nie towarzyszą im objawy takie jak opuchlizna czy rumień, mogące wskazywać na stan zapalny. Powinny minąć samoistnie po odpoczynku dziecka.

Jak pomóc dziecku?

Zdarzyło wam się, że wasze dziecko przyszło do was w środku nocy i płakało, że bolą je nóżki? Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej wykonać prosty masaż nóg, który powinien choć trochę ulżyć maluszkowi. Jeśli to nie pomoże, można wykonać ciepły okład oraz podać powszechnie dostępne leki przeciwbólowe, np. paracetamol lub ibuprofen, który przy okazji ma działanie przeciwzapalne.
Bardzo ważne dla zmniejszenia częstotliwości występowania bólów kończyn, wzrostowych lub przeciążeniowych, jest włączenie do diety produktów zawierających witaminę D, cynk oraz wapń, a więc mleka i jego przetworów, warzyw, ryb czy chudego mięsa i orzechów.