Przejdź do treści

Rodzic czy przedszkole? Kto odpowiada za wychowanie dziecka?

8Wychowanie dziecka jest niezbywalnym obowiązkiem rodziców lub opiekunów prawnych. To oni powinni podjąć się tego zadania i trudu – nie należy ono do najłatwiejszych. Przerzucanie odpowiedzialności za wychowanie dziecka na przedszkole lub inne placówki oświatowo-wychowawcze jest niewłaściwe, choć należy powiedzieć, że pełnią one ważną rolę w kształtowaniu psychiki i osobowości oraz postaw małego dziecka.

Rodzice wzorcem postępowania dla dziecka

Od początku swojego życia dziecko czerpie wiedzę o świecie i postawach względem innych osób lub zjawisk, od swoich rodziców. To ich zaangażowanie w wychowanie lub jego brak powodują, że dziecko staje się takim, a nie innym, młodym człowiekiem.

Rodzic jest wzorcem do naśladowania dla swojego dziecka, dlatego to, jak on odnosi się do najbliższych, przyjaciół, rodziny czy zupełnie obcych ludzi powoduje, że maluch będzie postępował w podobny sposób.

W trakcie procesu wychowawczego rodzice mogą wpoić dziecku pewne zasady życiowe. Uczą, jak odróżniać dobro od zła i w jaki sposób reagować na krzywdę własną i innych osób. Wychowanie jest procesem długim, trudnym i skomplikowanym. Rodzic powinien zaś przyjąć tą odpowiedzialność na siebie, jako że to on sprowadził dziecko na świat i będzie wprowadzał je do życia społecznego. Jeśli dziecko wyrośnie na zdolną, empatyczną, uczynną osobę, będzie to w dużej mierze zasługa dobrego wychowania.

Rola przedszkola

Część rodziców zapisując dziecko do przedszkola ma wrażenie, że przenosi odpowiedzialność za dalsze jego wychowywanie na nauczycieli. Nie jest to prawdą, pomimo, że dziecko nie raz spędza w przedszkolu po 8 i więcej godzin dziennie. Nauczyciele na pewno odgrywają istotną rolę w wychowaniu, ale nigdy nie zastąpią maluchowi jego rodziców. Z tego względu przedszkole powinno prezentować ten sam front wobec podstawowych zasad współżycia społecznego jak rodzice. Nie można dopuścić do sytuacji, w której na przykład przedszkole będzie zabraniało bicia innych przedszkolaków, a rodzic będzie zachęcał swoje dziecko do siłowego rozwiązywania problemów.

Wraz z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej dziecko wchodzi w nową grupę społeczną i zaczyna też liczyć się nie tylko ze zdaniem rodziców, ale i wychowawców i innych pracowników w przedszkolu. Nie bez znaczenia jest też zdanie i zachowanie kolegów czy koleżanek z grupy. Przedszkole i rodzice powinni współpracować ze sobą, aby wciąż świadomie i celowo wychowywać dziecko na dobrego człowieka.