Okres świąteczny jest szczególnym czasem dla wszystkich Polaków, ponieważ mamy głęboko zakorzenioną tradycję związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Wigilia rozpoczynająca czas świąt także jest obchodzona szczególnie uroczyście. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie jej również w przedszkolu, aby dzieci miały okazję poznać zwyczaje świąteczne, podzielić się opłatkiem z koleżankami i kolegami oraz wspólnie zaśpiewać kolędy. Jak zorganizować wigilię w przedszkolu?
Tradycyjne potrawy
Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny spożywać grzybów leśnych, najlepiej w żadnej postaci. Dlatego tradycyjna zupa grzybowa i pierogi z kapustą i z grzybami są wykluczone z menu wigilijnego w przedszkolu. Śmiało można je zastąpić pieczarkami, które dadzą podobny smak, a nie będą szkodliwe dla dziecięcych brzuszków.
Do tego na wigilijnym stole powinny znaleźć się zupy – barszcz czerwony będzie dobrym wyborem, choć tak samo dobrze sprawdzi się zupa pieczarkowa z łazankami, zabielana śmietaną.
Karp z uwagi na ości, choć typowo wigilijny, również nie może zagościć na wigilii u małych dzieci. Zastąpmy go łososiem lub filetami innych, smacznych ryb. W sklepach istnieje szeroki wybór, dlatego bez problemu kupimy odpowiednią rybę.
Maluchy ucieszą się z deseru w postaci klusek z bakaliami na słodko, który może zwieńczyć wigilię w grupie przedszkolnej. Nie zapominajmy także o przyniesieniu opłatka dla dzieci, aby mogły się nim podzielić z bliskimi przyjaciółmi i nauczycielem.
Kto organizuje wigilię?
Najczęściej to kuchnia przedszkolna przyrządza potrawy na wigilię, choć rodzice także mogą zaangażować się w przygotowania. Na przykład dobrym pomysłem jest upieczenie ciasta dla dzieci, albo zrobienie im pierogów z kapustą i pieczarkami. Można ugotować tradycyjny kompot z suszonych owoców i przynieść go do przedszkola. Najlepiej wszystkie kwestie związane z organizacją wigilii ustalić na wcześniejszym spotkaniu z rodzicami lub trójką klasową. Rodzice także mogą wziąć udział w wigilii, którą warto połączyć z jasełkami czy tematycznym występem oraz wizytą św. Mikołaja, na którego na pewno będzie czekać każde dziecko.
Po wspólnym posiłku i łamaniu się opłatkiem, przyjdzie czas na śpiewanie kolęd – przy muzyce na żywo lub ze sprzętu grającego.