Przejdź do treści

O co pytać, wybierając przedszkole dla dziecka?

Wybór placówki przedszkolnej dla dziecka jest kluczowy dla jego zdrowego i prawidłowego rozwoju. Zadecyduje, czy dziecko będzie chętnie chodziło do placówki, a stres związany z rozstaniem z rodzicami zostanie zniwelowany do minimum. Podejmowanie decyzji o zapisaniu malucha do przedszkola nie może być podyktowane jedynie kryterium odległości przedszkola od domu, choć ona oczywiście również ma znaczenie. Sprawdźmy, o co powinni pytać rodzice, którzy wybierają dla swojego dziecka przedszkole.

Grupy przedszkolne

Bardzo ważną kwestią, o którą należy zapytać w przedszkolu, do którego chcemy zapisać dziecko, jest skład grup przedszkolnych oraz próg wiekowy przedszkolaków. Przedszkola prywatne zapisują często dzieci mające minimum 2,5 roku. Tak jest między innymi w naszej placówce. Grupy przedszkolne albo są dzielone według wieku dzieci, albo łączone, dzięki czemu dzieci młodsze szybko uczą się np. czynności samoobsługowych od swoich starszych kolegów i koleżanek.

Czego oczekuje się od dziecka zapisywanego do przedszkola?

Rodzic musi zapytać nauczycielki w przedszkolu, jakie umiejętności powinno mieć dziecko, które jest zapisywane do placówki. Najczęściej konieczne jest nabycie podstawowych umiejętności realizowania czynności fizjologicznych, czyli uczęszczania do toalety, jedzenia, picia czy sygnalizowania tych potrzeb. Oczekiwania rosną wraz z wiekiem przedszkolaków, co jest rzeczą absolutnie zrozumiałą.

Typy zajęć dla dzieci

Przedszkole to nie tylko miejsce dziennej opieki nad dzieckiem. To placówka, która powinna we wszechstronny sposób wspierać rozwój dziecka – fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Dlatego różnorodność organizowanych zajęć w przedszkolu lub wycieczek poza nim mają znaczenie przy wyborze placówki, do której chcemy zapisać nasze dziecko. Zajęcia plastyczne, muzyczne, z rytmiki, czy z angielskiego są najbardziej pożądane przez rodzica. Takie przedszkole, jak nasze, jest dwujęzyczne, dzięki czemu dzieci mają niepowtarzalną szansę zaznajomić się z językiem obcym i swobodnie móc się nim porozumiewać w przyszłości.

Czy w przedszkolu jest logopeda?

Okres przedszkolny to jednocześnie czas kształtowania się umiejętności mówienia. Dlatego ważne jest, aby dziecko znajdowało się wówczas pod kontrolą specjalisty logopedy. Wiele maluchów ma problemy z wymową, albo cierpi na zaburzony rozwój mowy. W takich wypadkach pomoc logopedy na bieżąco w przedszkolu pozwoli na zniwelowanie wad.